Westerkwartier huisvest 113 statushouders in 2026 en krijgt taakstelling van 44 voor 2027
Westerkwartier ligt op koers met huisvesting statushouders; in 2027 bekend
ZUIDHORN / WESTERKWARTIER – De gemeente Westerkwartier verwacht dit jaar aan haar wettelijke verplichting te voldoen voor het huisvesten van statushouders. In totaal moeten er deze periode 113 vergunninghouders aan een woning worden geholpen. De teller staat inmiddels op 101, waardoor er voor de komende tijd nog twaalf personen geplaatst moeten worden. Intussen heeft het Rijk ook de nieuwe taakstelling voor de eerste helft van 2027 vastgesteld op 44 personen.
Het behalen van de doelstellingen is een flinke uitdaging door de aanhoudende krapte op de reguliere sociale woningmarkt. Om te voorkomen dat reguliere woningzoekenden worden verdrongen en de uitstroom uit asielzoekerscentra (azc's) stagneert, zet de gemeente in nauwe samenwerking met woningcorporatie Wold & Waard in op flexibele 'tussenoplossingen'.
Hierbij wordt onder andere gebruikgemaakt van tijdelijke doorstroomlocaties en de zogenaamde HAR-regeling (Huisvesting Alleenstaande Regeling). Hierdoor kunnen statushouders sneller een plek krijgen in de regio en direct starten met hun verplichte inburgeringstraject in een van de dorpen.
Blik op 2027
Voor de periode van 1 januari tot 1 juli 2027 heeft de overheid de nieuwe opdracht voor Westerkwartier bepaald op 44 statushouders. De quota voor de tweede helft van dat jaar worden pas later door het Rijk bekendgemaakt, maar de gemeente houdt in haar prognoses rekening met een gemiddelde instroom van zo'n 120 personen per jaar. Mocht de huidige taakstelling voor het einde van dit jaar onverhoopt niet volledig worden gehaald, dan worden de resterende personen opgeteld bij de opgave voor begin 2027.
Kleinschalige spreiding
Het beleid van Westerkwartier blijft gericht op een evenredige en kleinschalige spreiding over de 41 verschillende dorpskernen. De gemeente streeft ernaar om per dorp niet meer dan 5% van de totale gemeentelijke taakstelling te huisvesten, om zo het lokale draagvlak en de integratie optimaal te ondersteunen. Om ook aan de toekomstige opgaven van 2027 te voldoen, wordt er de komende jaren ingezet op extra woningbouwprojecten en flexwoningen in grotere kernen zoals Marum en Zuidhorn.