Column Hindrik van der Spoel: ''VRIENDSCHAP''

9 feb. 2026

VRIENDSCHAP

Precies 4 weken na de overvloedige sneeuwval waardoor het openbare leven stil kwam te liggen liet de winter afgelopen woensdag een ander gezicht zien. IJZEL. Persoonlijk zie ik liever sneeuw dan ijzel. Al werd door menigeen van de last een deugd gemaakt. Schaatsen op de openbare weg. Ik schaats al 44 jaar niet meer. Toch wilde ik naar buiten.
Ik kan niet de hele dag binnen zitten. Om 10.15 trok ik letterlijk de stoute schoenen aan. Ik had iets van 3, 4 stappen gelopen toen ik onderuit ging en op mijn rug terechtkwam. Ja, ik weet het. Eigenwijs en eigen schuld, dikke bult. Ik probeerde maar niet overeind te komen en ben naar de toegangsdeur van mijn flat gekropen. ’s Middags ben ik met meer succes naar het centrum gelopen. Al was het nog steeds uitkijken omdat het op sommige plekken nog verraderlijk glad was. Overigens een heel verschil met het zuiden waar de temperatuur zo’n beetje in de dubbele cijfers terechtkwam. 

Ook is het zuiden de plek waar binnenkort het carnaval weer losbarst. Bij carnaval horen carnavalhits. Een daarvan is gemaakt door presentator Thomas van Groningen en Henk Westbroek. De laatste vormde samen met Henk Temming de kern van Het Goede Doel. Anno 2026 is daar helemaal niets meer van over en dat is al een hele tijd zo.
Ze halen elkaar regelmatig door het slijk. Zo vindt Henk Temming dat hij gevraagd had moeten worden voor goedkeuring van het nummer van Thomas en Henk Westbroek. Het is namelijk een bewerking van de Henk & Henk hit: ‘Sinterklaas, wie kent hem niet’ uit 1982. Zij hebben er nu ‘Carnaval, wie viert het niet’ van gemaakt. Henk Temming vindt de single een aanfluiting. Henk Westbroek reageert daar dan weer op door te zeggen dat Temming O-benen en aambeien heeft. En dan gaat het hier om de 2 mannen die in 1983 met Het Goede Doel een hit scoorden met het nummer: ‘Vriendschap’.
Een keer trek je de conclusie.
Vriendschap is een illusie
Vriendschap is een droom
Een pakketje schroot met een dun laagje chroom

 Brengt mij gelijk op een andere band die 50 jaar een vriendschappelijke band hadden en dat niet alleen. Ze zagen elkaar als familie, als broers zelfs. Dan heb ik het natuurlijk over Golden Earring. Ik raakte in de band geïnteresseerd in 1982 toen ze na wat magere jaren een comeback maakten met ‘Twilight Zone’. Mede door de videoclip geregisseerd door Dick Maas scoorden ze in ons land een nummer 1 hit en in Amerika kwam de plaat tot nummer 10. Waarna ze ook weer in Amerika gingen toeren. Ik heb de band 2 x live in actie gezien. De 1 e keer was in 1992 in De Brinkhoeve in Roden. De 2 e keer in de Oosterpoort in Groningen. Ik zou ze voor de 3 e keer gaan zien in 2020, opnieuw in de Oosterpoort.
Helaas zorgde corona voor roet in het eten en werd het concert uitgesteld tot 2021. In 2021 werd het opnieuw afgelast maar met een veel verdrietiger reden. Gitarist George Kooymans bleek te zijn getroffen door de spierziekte ALS. Hiermee kwam onmiddellijk een eind aan de band omdat ze de regel ingesteld hadden dat als een van hen weg zou vallen ze zouden stoppen. Van maandag 26 tot en met 30 januari namen ze samen met een heel gezelschap Nederpopartiesten afscheid van hun fans. George Kooymans overleed afgelopen juli. Hij werd op het einde van het concert op een bijzondere manier geëerd door een video-opname van hem te laten zien waarop hij het nummer ‘Hold me now’ zingt waarop hij speciaal wordt uitgelicht. Zo kan het dus ook, Henk en Henk. Live zal ik Golden Earring niet meer kunnen zien. Gelukkig heb ik nog heel veel platen van de band.

Hindrik v/d Spoel

Deel deze pagina