Eeuweling Theo Germann uit Roden: een leven vol kunst, karakter en verhalen

29 apr. 2026

Eeuweling Theo Germann uit Roden: een leven vol kunst, karakter en verhalen

Een eeuw aan herinneringen, een leven vol creativiteit en een eigenzinnig pad: Theo (Mattheus Germann) heeft de bijzondere leeftijd van 100 jaar bereikt. Een mijlpaal die niet ongemerkt voorbijging, want burgemeester Klaas Smid kwam persoonlijk langs in het Gastenhuis in Roden om hem te feliciteren met deze indrukwekkende verjaardag.

Theo werd geboren in Amsterdam en al snel bleek dat hij geen doorsnee levenspad zou volgen. Op school was hij geen uitblinker en na drie keer blijven zitten vond zijn vader het tijd dat hij ging werken in de fotozaak. Toch zat er in Theo meer dan alleen een vakman: hij was creatief in hart en nieren en droomde ervan om schilder te worden. Die droom mocht hij van huis uit niet najagen, maar zijn talent vond een andere weg.
Theo ontwikkelde zich tot portretfotograaf en maakte naam met zijn werk, zowel in binnen- als buitenland. Zijn oog voor detail en gevoel voor mensen leverden hem erkenning op en maakten hem geliefd in zijn vak. Zo won hij tot 2 maal toe de Camera d'Or. 

De liefde bracht hem naar Italië, waar hij zijn vrouw Helga ontmoette. Samen kregen zij twee kinderen, Svend en Haike. Na zo’n 25 jaar gingen zij ieder hun eigen weg, waarna Theo opnieuw het geluk vond in zijn huwelijk met Hannah. Inmiddels is zijn familie flink uitgebreid: vier kleinkinderen en drie achterkleinkinderen maken zijn levensverhaal compleet.

Kunst bleef altijd de rode draad. Op latere leeftijd, rond zijn zestigste, ontdekte Theo het beeldhouwen en met succes. Zijn werk vond zijn weg naar onder andere "Het Depot" en zelfs een museum in Denemarken. Hij exposeerde veel en wist ook in deze kunstvorm indruk te maken.
De laatste jaren werden niet altijd makkelijk. Toen Theo begon te dementeren, was het voor hem een groot gemis dat hij zijn creativiteit niet meer kon uiten zoals hij dat zo graag deed. Inmiddels is dat besef wat meer naar de achtergrond verdwenen, maar zijn levenswerk blijft zichtbaar en tastbaar.

En hoe word je 100? Volgens Theo zelf misschien wel door een bourgondische levensstijl, met een voorliefde voor zout en een flinke schep sambal.

Een bijzonder leven, vol verhalen, kunst en karakter. Gefeliciteerd Theo, op deze prachtige mijlpaal!

Credits Coby van Zanten

Deel deze pagina