Meer hulp voor inwoners Noordenveld die menstruatieproducten niet kunnen betalen

4 jun. 2026

NOORDENVELD - Verschillende politieke partijen in de gemeenteraad van Noordenveld willen dat de gemeente actief werk maakt van de aanpak van menstruatiearmoede. Daarvoor is een voorstel ingediend dat woensdagavond tijdens de raadsvergadering werd besproken.

Volgens de indieners heeft ongeveer één op de acht meisjes, vrouwen en andere menstruerende personen niet altijd genoeg geld om menstruatieproducten te kopen. Dat kan leiden tot problemen op school, op het werk en in het dagelijks leven. Ook kunnen er gezondheidsklachten ontstaan.

De partijen vinden dat menstruatieproducten net zo goed een basisbehoefte zijn als andere noodzakelijke verzorgingsmiddelen. Daarom vragen zij het college om samen te werken met organisaties die al ervaring hebben met dit onderwerp en te onderzoeken hoe inwoners beter geholpen kunnen worden.

Ook willen de partijen dat er meer uitgiftepunten komen waar gratis menstruatieproducten verkrijgbaar zijn. Deze zogenoemde Menstruatie Uitgifte Punten (MUP's) moeten goed verspreid zijn over de gemeente, zodat iedereen er eenvoudig gebruik van kan maken.

Na een jaar moet worden bekeken of er voldoende uitgiftepunten zijn en of ze voorzien in een behoefte. Op basis van die evaluatie kan vervolgens worden besloten hoe de aanpak van menstruatiearmoede een vaste plek krijgt binnen het armoedebeleid van de gemeente.

De kosten voor het eerste jaar zouden volgens het voorstel betaald moeten worden uit de reserve van het sociaal domein. De motie wordt gesteund door vrijwel alle fracties in de gemeenteraad.

Deel deze pagina