Over water én land: De Onlanden wordt klaargemaakt voor de toekomst
Over water én land: De Onlanden wordt klaargemaakt voor de toekomst
DE ONLANDEN – In De Onlanden wordt de komende tijd op verschillende plekken gewerkt aan de waterberging en de natuur. Het gebied heeft een belangrijke functie bij hevige regenval en moet in de toekomst nog meer water kunnen opvangen.
De uitbreiding is nodig omdat perioden met extreme neerslag door klimaatverandering steeds vaker voorkomen. De Onlanden kan momenteel ongeveer 7,5 miljoen kubieke meter water bergen. Dat wordt uitgebreid naar 12,7 miljoen kubieke meter. Daarmee ontstaat extra ruimte om bij flinke regenbuien tijdelijk grote hoeveelheden water op te vangen.
Een belangrijk onderdeel van het project is het ophogen en versterken van de kades. Wanneer veel regen valt, kan het waterpeil in De Onlanden tijdelijk worden verhoogd. Stevige en hogere kades zijn daarbij noodzakelijk om het water gecontroleerd binnen het natuur- en waterbergingsgebied te houden.
Voor het versterken van de kades is veel grond nodig. Die komt deels uit het gebied zelf en wordt aangevuld met grond uit de omgeving. De afgelopen periode werd een deel van de grond zelfs per boot aangevoerd. Dat gebeurde op plekken die vanaf de weg moeilijk bereikbaar zijn.
Bij fietsbrug De Bommelier werd grond vanuit vrachtwagens overgeladen op boten. Die brachten het materiaal vervolgens naar verschillende werklocaties in De Onlanden. Daar werd de grond met grote kranen verwerkt en gebruikt voor het verstevigen van de kades.
Dat transport over het water is inmiddels afgerond, maar daarmee zijn de werkzaamheden nog niet klaar. Op verschillende locaties wordt de komende tijd verder gewerkt aan de waterberging.
Naast de kades krijgt ook de natuur aandacht. Zo worden sloten op sommige plekken ondieper gemaakt. Daarnaast wordt een bestaande stuw aangepast en is begonnen met de aanleg van een nieuwe, zuidelijke stuw aan de Matsloot, ten noorden van Roderwolde.
Met al deze maatregelen moet De Onlanden beter voorbereid zijn op de gevolgen van steeds nattere perioden. Het gebied houdt daarmee niet alleen zijn belangrijke functie als natuurgebied, maar wordt ook verder ontwikkeld als buffer voor overtollig regenwater.
Foto's Waterschap Noorderzijlvest