Rond de Wagen bij: de Marke (interview met Rik van Goor)

De komende weken richting de Rodermarktparade gaan we langs bij alle wagenbouwers die druk aan het bouwen zijn. Vandaag zijn we bij bouwgroep OBS de Marke, waar we spreken met Rik van Goor:
We beginnen altijd met alle ouders bij elkaar brengen. Dan gaan we in overleg: welk thema spreekt ons aan en sluit aan bij het thema? We hadden al wat ideeën bedacht, maar andere wagens bleken al soortgelijke thema’s te hebben. Toen we weer samenkwamen dachten we: ja, de thema’s zijn leuk, maar is het ook iets wat de kinderen aanspreekt? Waar hebben kinderen eigenlijk heimwee naar? Het antwoord was voor ons eigenlijk: nog niets.Â
We zijn uitgekomen bij het onderwerp milieu en klimaat. Maar wat is dan iets wat aansluit? Onze kinderen kennen de dieren die nu leven nog wel, maar of die er over twintig jaar ook nog zijn, is maar de vraag. Vandaar ons thema: Toekomstige nostalgie?

Tijdens een mooie bijeenkomst op de kinderboerderij is het onderwerp en plan gepresenteerd. De ontwerpgroep is verdergegaan met een ontwerp en het bouwteam heeft overlegd hoe de plannen uitgevoerd kunnen worden. Ook de knutsel-, kleding- en schminkgroep zijn met elkaar in overleg gegaan over hoe zij het thema verder kunnen aankleden.
Je begint altijd met een plan en een idee, maar soms is het bouwtechnisch niet helemaal haalbaar en moet je dingen aanpassen. Of je wordt het niet helemaal eens. Toch komen we er altijd met elkaar uit, zodat iedereen tevreden kan zijn.
De aandacht ligt voornamelijk op de dieren, en in de avond zal dat nog duidelijker worden. Er zitten veel bewegingselementen op de wagen, de dieren worden groot afgebeeld en omdat ons thema ook te maken heeft met het klimaat, zie je ook de smeltende ijskappen terug.

We bouwen voor een groep van tweeëndertig kinderen. Dat betekent dat ze verdeeld worden in twee groepen: zestien in de middag en zestien in de avond, zodat elk kind een ronde op de wagen mee kan.
Wat wij het mooiste vinden aan het bouwen, is dat je met zeventig verschillende mensen samenwerkt aan één doel. Vooraf kende je elkaar misschien niet zo goed, maar gaandeweg groei je steeds meer naar elkaar toe. Het is gezellig en je bouwt niet alleen samen aan een mooie wagen, maar ook aan een hechte band voor daarna.

De loods waarin wij bouwen is van een bouwmarkt uit Nieuw-Roden. Daar halen we uiteraard ook materialen vandaan. Daarnaast maken we dankbaar gebruik van spullen via Marktplaats, gemeentewerken en de netwerkkringen van vooral de vaders die meebouwen.
Een uitdaging voor ons wordt het naar buiten krijgen van de wagen. De loods deur is namelijk te klein om de wagen in zijn geheel naar buiten te rijden. Daardoor moeten we nog een aantal onderdelen tijdelijk verwijderen en die vrijdagavond laat of zaterdagochtend vroeg weer terugplaatsen.
Mensen mogen bij onze wagen echt uitkijken naar het verhaal dat we willen overbrengen. Omdat onze bouwgroep natuurlijk een school is, vinden wij het ook belangrijk een educatieve boodschap mee te geven. We willen mensen bewust maken van de zaken die spelen en hopen dat men die boodschap ook inziet en denkt: daar wil ik mijn stem op uitbrengen. Geniet van de wagen, maar houd de boodschap die we vertellen in je achterhoofd.Â
Tekst en foto's: Laura Ottens

Weer in Roden
18°C
11/09/25
bedrijven